Home 1st Families Greene Reunion Newport Cemetery Cemeteries Census, Rolls & Lists Family Memoirs More Memoirs Memories Letters News More News Obits Postal History Business Doctors Fire Dept 4th of July River News On the River GreeneLine Steamers Ferries & Bridges Beavertown Churches Education Sports Genealogy 1 Genealogy 2 Genealogy 3 Genealogy 4 Military Military Photos 1 Military Photos 2 Military Photos 3 Military Photos 4 Homes Greene Reunion Photos of Newport Families Family Photos e-mail me

Classes of 1946-51


Grades 5&6 1940.jpg

Future Classs of 1946-47

Pupils are listed from the pictures beginning with the top row and naming from left to right. Absent pupils are listed last.

Sixth Grade – Donald Greene, Robert Hays, Dale Leister, Carl Williamson, Myrtle Berga, Helen Oldaker, Josephine Roby, Josephine Oldaker, Cora Lee Hoff, Jack Bleakley

Second Row – Merle Hearn, Paul Harris, Charles Murphy, Betty Leister, June Wulfert, Jane Bedilion, Ruth Thomas, Myrna Binegar, James Perrine, Helen Herlan, Merle Binnegar, Ruth Williamson, Gilbert O’Neal, Mary Ann Harris

Third Row – Mr. Willis, Frank Baker, Harold Seevers, Glen Riggs

Fifth Grade – (Third Row continued) Raymond Joy, Hilda Francis, Vaun Herlan, Randall Goddard, Howard Thomas, Billy Bedilion, Orvil Binegar, Robert Smith, Arthur Williamson, Glen Noble, Donna Lee Pryor, Miss Hoffman

Front Row – Helen Davis, Grace Williamson, Anna Bleakley, Elizabeth Dye, Alfred McGee, Josephine Harris, Lucille Hoff, Mary Agnes Dreyer, Arlene Cunningham, Virginia Seevers, Betty Mae Thomas, Richard Rowland, Jimmy Greenwood, Bernadine Valentine


Graduating Class of 1946 – John Clarence Bleakley, James Henry Perrine, Paul Harris, Jr., Donald S Greene, Frank Baker, Jayne Bedilion Jago, Ruth Dennis Smith, Romona Schultheis Hawk, Jean Berga Stewart, Myrna Binegar Long, Cora Lee Hurte, Velda Marie Leister Thomas, June Wulfert Takatch, Mary Ann Harris Roby, Helen Herlan Farson, Ruth Williamson Rider

Graduating Class of 1947 – Jim Greenwood, Edwin Pryor, William Bedilion, Josephine Harris Creighton, Grace Williamson Haas, Donna Pryor Layton, Arlene Cunningham Scott, Elizabeth Dye Lauer, Violet Skinner Bleakley, Betty Mae Thomas Beaver, Alfred McGee, Anna Bleakley Berga


Grades 3&4 1940.jpg

Future Classes of 1948-49

Grade Four – Billy Ward, Paul Duffy, Betty Mae Exline, Mary Bayless, Grace Rose Berga, Virginia Carpenter, Kathryn Farnsworth, Harold Oldaker, Larry Hashman, Howard Edgar

Second Row – Sammy Smith, Jimmy Smith, Ruth Francis, James Leister, Ivan Goddard, Lucille Hartshorn, Lorraine Owens, Regina Binegar, Ruth VanNoy, Gertrude Hearn, Norma Hartshorn, Augusta Hoffman, Bertha Petty, Donald Bayless

Third Row – Miss Moore, Mary Margaret Riggs, Jean Goodman, Dick Bayless, Tommy DeLong, Billy Wulfert, Eric O’Neal, Ruby Thomas

Grade Three – (Third Row Continued) Carrie Joy, Dorothy Roby, William Francis, Eunice Farnsworth, Robert Bayless, Verla Vandine, Deloras Harris, Miss Hoffman

Front Row -  Peggy VanWey, Winona Francis, Mary Ann Vickers, Louise Bedilion, Peggy McGee, Rose Marie Lauck, Helen Smith, Freeman Pritchett,  John [should this be Joan?] Beardmore, Harold Eddy, Robert Thomas, Dick Thomas, Herman Thomas, Leonard Hashman, Clark Murphy, Joan Bleakely, Absent - Junior Farnsworth

Graduating Class of 1948 – Richard Bayless, Paul Duffy, Noble Lauer, Eric O’Neal, Robert Smith, Sam Smith, William Wulfert, Regina Binegar Watson, Norma Hartshorn Hackathorn, Martha Holbert Harlow, Gertrude Harris Perdue, Joan Green Stewart, Mary Margaret Riggs Hoff, Maxine Rogers Harris, Clifford Rogers

Graduating Class of 1949 – Louise Bedilion Atkisson, Joan Bleakley Miller, Hilda Francis Belleville, Bertha Petty Turrill, Mary Tidd Hanes, Peggy VanWey Miller, Shirlene Yeater Sheppard, Howard Edgar, Charles Dennis Fortney, Larry Hashman, Loy Hooper, Clark Murphy, Herman Thomas, Robert Thomas, Melba O’Neal, Glenn Noble  


Grades 1&2 1940.jpg

Future Classes of 1950-51

Grade Two – Alma Joy, Mary Eiien Edgar, Paul Riggs, Edwin Hoff, Lloyd Hartshorn, Charlotte Heeter, Donna Mae Herlan, June Exline, Lois Harris, Patty Duffy, Jimmy Seevers, Edith Hays, Edna Petty

Second Row – Miss Hoffman, Jimmy Prichett, June Binegar, Eunice Thomas, Sammy Greenwood, Benny Eddy, Bernard Haynes, Jimmy Wallace, Richard Bayless, George Martin, Gerald VanNoy, Carl Dye, Hazel Joy, Lloyd Hearn, Barbara DeLong, David VanWey, Elson Hearn, -Absent, Gale Binegar, Anna Francis

Grade One – Third Row - Patty Farnsworth, Edith Bayless, Ruby Oldaker, Ruby Addlespuger, Robert Hasley, Mary Jane Joy, Thelma Addlespurger, Jack Warren, Paul Taylor, George Rowland, Phil Beardmore, Homer Seevers, Ina Duffy, Mrs. Cady

Front Row – Jimmy Hartshorn, Charles Baker, Doris Berga, Richard Barth, Jane Farnsworth, Joan Smith, Jean Rupple, Dean Vandine, Norma Thomas, Sylvia Davis, Edward Roby, George Petty, Ann Kirkpatrick, Donna Jett, Robert Herlan, Jerry Berga, Beman Thomas,

Graduating Class of 1950 -Eunice Thomas, Mary Edgar, James Seevers, Connie Bumgardner, Benjamin Eddy, Peggy McGee, June Binegar, Edith Hays, Sam Greenwood, Elson Hearn, Loise Harris, David VanWey, Patty Duffy, Bud Hoff, Darlene Berga, Carl Dye, Charolotte Heeter, Edna Petty

Graduating Class of 1951 - Charles Baker, James Hartshorn, Vera Noland, Kathren Williams, Anna Francis, Jackie Meadows, Ruby Addlesburger, Robert Hasley, Norma Thomas, Ina Duffy, Paul Riggs, Jackie Burton, James Wallace